Solo, w chórze czy w zespole

Głównym celem lekcji muzyki w klasie 4a na Piwnej było zapoznanie uczniów z rodzajami chórów i nauczenie ich rozpoznawania różnić między nimi, rozróżniania barwy brzmienia głosu ludzkiego, rozpoznawania rodzajów głosu (sopran, alt, tenor, bas) oraz przyswojenie sobie nazw najważniejszych poznańskich chórów. Cele lekcji zostały osiągnięte. Dzieci bez problemu słyszały różnice w brzmieniu głosu ludzkiego i rozróżniały go w utworach. Uczniowie potrafią także wymienić rodzaje chórów. Wiedza na temat chórów w Poznaniu może sprawić, że któreś z dzieci zapragnie w nim śpiewać. Z pewnością śpiewanie w chórze byłoby dla dzieci nie tylko wspaniałą przygodą, ale i lekcją życia. Moim celem jest pokazanie dzieciom świata, który nie jest im tak bliski, jak świat matematyki, czy języka polskiego. Staram się pokazać dzieciom, że muzyka spełnia ważną rolę w życiu człowieka i wpływa na rozwój ich umysłu i postrzeganie świata.

Joanna Sykulska