Spotkanie z podróżnikami

W dniu 15 lutego gościliśmy w naszej szkole studentów piątego roku geografii: Anię Warczachowską i Tomka Kurczabę, którzy opowiadali uczniom klas drugich gimnazjum o swojej wyprawie naukowej do Peru w ramach GEOpraktyk.
GEOpraktyki to cykliczny, międzynarodowy projekt studentów i doktorantów, członków Studenckiego Koła Naukowego Geografów im. Stanisława Pawłowskiego działającego na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Ania – geograf, hydrolog, przyszły inżynier budownictwa wodnego, jej pasją są nauki przyrodnicze i zwierzęta: gdyby nie studiowała geografii, to z pewnością studiowałaby weterynarię!
Tomek - z zawodu polarnik i fotograf, z zamiłowania podróżnik i pilot. Urodziny obchodzi zawsze w Arktyce, lubi ekstremalne przygody, nie boi się przygód i niespodzianek. Obecnie student UAM. Zwiedził już sporą część świata, od Ameryki Południowej po prawie najdalej wysunięte krańce północnej Arktyki. Ostatnio spędził noc po środku Izraelskiej pustyni bez namiotu i ciepłego jedzenia. Robi wiele rzeczy na ostatnią chwilę, przez co czasami spóźnia się na samolot, ale zawsze z uśmiechem podąża przez życie. Cieszy się z małych rzeczy, ale jeszcze bardziej cieszy się z dużych rzeczy. Jego marzeniem jest zdobyć oba bieguny oraz wspiąć się na ośmiotysięcznik.

Celem wyprawy był cykl badań zachowań przestrzennych na Plaza de Arma, wolontariat środowiskowy w dżungli wysokogórskiej, wizyta na Uniwersytecie Św. Marka w Limie, pomiar właściwości fizycznych wody w rzece San Alberto w otulinie Parku Narodowego Yanachaga-Chemillé. Podróżnicy niezwykle barwnie opowiadali o swoich przygodach, poznanych ludziach, panujących tam zwyczajach, jedzeniu i osobliwościach regionu. Uczniowie bardzo entuzjastycznie reagowali na przekazywane informacja. Mam nadzieję, że będziemy ich mogli gościć ponownie po ich wyprawie do Boliwii.

Anna Arndt