Spotkanie z Panią Janiną Małkiewicz
500x500

 

    Dnia 22 marca 2018 roku, dzięki pomocy Państwa Rydlichowskich, w szkole odbyło się spotkanie z p. Janiną Małkiewicz-Sybiraczką, która opowiedziała uczniom klas 6 swoją historię. Spotkanie ze Świadkiem Historii dla każdego, a zwłaszcza dla młodych, jest niezwykle wartościowym edukacyjnie. Żaden podręcznik nie przekaże wiedzy w taki sposób jak osoba, która to przeżyła. Emocje obecne na takich spotkaniach, przybliżają młodzieży realność wydarzeń, trafiają do wyobraźni. Nie do przecenienia są walory zarówno edukacyjne, jak i wychowawcze, takiego spotkania.

Anna Kuźniak
nauczycielka historii

 

 relacja Emilii Cieślak z klasy 6a


    22 marca 2018 roku u nas w szkole, gościła pewna bardzo ciekawa osoba - p. Janina Małkiewicz, która przeżyła zesłanie na Syberię w trakcie II Wojny Światowej.
   Gdy Pani Janina była jeszcze małą dziewczynką, zabrano ją, jej siostrę i matkę (ojciec został aresztowany, co rodzina zniosła bardzo źle) do bydlęcego wagonu kolejowego, by przewieźć kobiety i innych więźniów na Syberię. W wagonie warunki były nieludzkie, przerażonym pasażerom doskwierał głód i potworne zimno. Pani Janina do tej pory zachodzi w głowę, jak to było możliwe, że jeszcze żyje. Po przyjeździe na miejsce, Rosjanie wyrzucali w brutalny sposób ciała martwych ludzi przez okna wagonu.
   Na Syberii był bardzo zimno; aż trudno sobie wyobrazić biedę, w jakiej mieszkała p. Janina wraz z rodziną. Wszyscy musieli ciężko pracować, np. dzieci zbierały kartofle. Do szkoły - rzecz jasna rosyjskiej - dzieci chodziły zwartymi grupami, dzierżąc w dłoniach rozpalone pochodnie, by uniknąć konfrontacji z wilkami. Kobieta opowiadała również, że bardzo pomocni okazali się zwykli Rosjanie. Dzielili się z polskimi rodzinami ostatnim kawałkiem chleba, dawali swoje pierzyny i poduszki i byli kompanami w niedoli. Na mocy amnestii w 1946 roku, p. Janina wróciła do Polski.
   Obecnie nasz Gość ma już 86 lat, więc trudno było jej opowiadać nam o swoich przeżyciach z młodości. Z tego względu nasza koleżanka Marcelina Rydlichowska przeczytała całą tę historię. Gdy skończyła, zadawaliśmy p. Janinie pytania, dzięki którym jeszcze dokładniej poznaliśmy Jej historię. Na koniec obejrzeliśmy dokumenty i świadectwo szkolne p. Janiny z 4 klasy Szkoły Podstawowej. Opowieść p. Janiny uważam za niezwykle ciekawą i myślę, że w interesujący sposób zobrazowała nam swoje życie na Syberii podczas II Wojny Światowej.

Informacje

PIWNA W PIGUŁCE

 

Rekrutacja

500x500

E-DZIENNIK