Klasy czwarte w Muzeum Archeologicznym.

Dnia 21 lutego 2017 r. odbyła się wycieczka klas 4 do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Na miejsce dotarliśmy szkolnym autokarem. Pierwsze zajęcia spędziliśmy na nauce balsamowania zwłok. Pani przewodniczka zaprezentowała nam historię powstania mumii, sposoby mumifikowania ciał oraz materiały potrzebne do tych zabiegów. Dzieci, które odpowiadały na zadawane przez panią pytania, zostały mumiami. Osoby z ich drużyn miały za zadanie owinąć bandaże wokół wybranych. Po wykonaniu polecenia, trzeba było zdjąć i zwinąć materiał. Było przy tym dużo zabawy!
Drugą częścią wycieczki była mezopotamska kartkówka z matmy. Aby zapoznać nas z liczbami sumeryjskimi, pani prowadząca zajęcia, przedstawiła nam ich schemat aż do sześćdziesięciu. Gdy się go nauczyliśmy, panie nauczycielki rozdały nam mezopotamskie kartkówki. Działania wydawały się proste, lecz kłopot leżał w zapisaniu ich pismem Sumerów! Na szczęście dobrze zapamiętaliśmy wszystkie liczby, więc łatwo poradziliśmy sobie z zadaniami. Osoby, które skończyły zajęły się przepisywaniem swoich wyników na gliniane tabliczki. Aby odpowiednio zapisać kliny, należało odciskać je wykałaczką. Pod koniec naszej matematycznej przygody z liczbami Sumerów, rozdano nam kartki z alfabetem pisma klinowego. Każdy za ich pomocą miał podpisać się z tyłu tabliczki. Po spakowaniu swoich dzieł do toreb, opuściliśmy muzeum zadowoleni.
Wszyscy świetnie się bawili!​ ​
Małgosia Bartkowiak 4b​