PIWNA POMAGA

Koniec I semestru to nie tylko podsumowanie pracy uczniów, ale także ich dodatkowej aktywności w szkole. W ostatnich miesiącach w szkole na Piwnej miało miejsce wiele akcji i wydarzeń charytatywnych.
W październiku uczniowie 3 klas gimnazjum wzięli udział w I Poznańskim Maratonie Wolontariatu – spotkaniu uczniów, seniorów i mieszkańców Poznania, którzy chcą pomagać. Było to cenne wydarzenie, bowiem każde takie spotkanie powoduje, iż stajemy się bardziej wrażliwi, cierpliwi oraz otwarci na potrzeby innych.
W listopadzie uczniowie klasy 5B, podczas kiermaszu ciast zebrali 909 zł. Kwota ta pozwoliła na zakup dużej ilości odpowiedniej karmy dla opuszczonych czworonogów, mieszkańców poznańskiego schroniska.
Na przełomie listopada i grudnia zbieraliśmy monety w ramach akcji „Góra grosza”. I tym razem nasi uczniowie nie zawiedli – zebraliśmy ponad 900 złotych.
W grudniu klasa 6A zorganizowała sprzedaż cegiełek (podkowy z siankiem) i kiermasz ciast, a uzyskane pieniądze (ponad 1400 zł) zostały przekazane na potrzeby ciężko doświadczonych przez los zwierząt ze „Stajni Benek”.
W ramach wspierania akcji „Drużyna Szpiku” klasa 6B przygotowała ponad 50 kartek oraz zebrała słodycze dla dzieci zmagających się z białaczką, przebywających na oddziałach onkologicznych poznańskich szpitali.
Jak co roku, gimnazjaliści pod kierunkiem p. Maliny Pawełczyk zorganizowali kiermasz ciast oraz kartek świątecznych, z którego środki w wysokości 980 zł zostały przekazane dla Domu Pomocy Społecznej sióstr Serafitek w Poznaniu.
W okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia przeprowadziliśmy zbiórkę na rzecz podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Mielżynie.
„Ujrzeć uśmiech na twarzy drugiego człowieka – bezcenne”. Zgodnie z tymi słowami, aby dać ludziom chorym chwile uśmiechu i trochę radości, nasi gimnazjaliści przygotowali ozdoby świąteczne i własnoręczne wypieki dla chorych znajdujących się na Oddziale Paliatywno – Hospicyjnym Szpitala w Puszczykowie.
Nasi uczniowie po raz kolejny dołączyli do projektu „Szlachetna paczka”, którego celem jest dotarcie z pomocą do potrzebujących rodzin w całej Polsce. Dla rodzin, w których z powodu przeciwności losu, choroby, czy innych niezależnych czynników, trudna sytuacja finansowa nie pozwala na normalne życie. Uczniowie klas II B i III B gimnazjum odszukali potrzebujące rodziny i wspólnie z wychowawczyniami i rodzicami przygotowali wspaniałe paczki, które wraz z świątecznymi życzeniami trafiły do tych, którzy najbardziej potrzebują pomocnej dłoni. Również klasa 5A dołączyła do tej akcji – uczniowie zorganizowali loterię fantową dla najmłodszych, a całkowity dochód z niej (933 zł) został przekazany dzieciom w ramach „Szlachetnej Paczki”. I mimo, iż nie zawsze możemy bezpośrednio spotkać się z potrzebującymi, to właśnie takie działania – poświęcenie chwili swojego czasu, ofiarowanie czegoś od siebie – swojego serca i bezinteresownej pomocy, powoduje, że widzimy jak wygląda prawdziwe życie i jak mało potrzebujemy, żeby cieszyć się nim naprawdę.

Uczniowie naszej szkoły są osobami o wielkich sercach, którzy nie przejdą obojętnie obok tych, do których los od dawna się nie uśmiecha.
Pamiętajmy! Każdy z nas może zrobić coś dla innych, choćby z egoizmu. W końcu pomaganie to wielka przyjemność i prawdziwy przywilej.

Hanna Król